Menu

Mity na temat nawozów

Mimo wielu przeprowadzonych zróżnicowanych badań oraz dostępu do sprawdzonych źródeł wiedzy, mity na temat stosowania nawozów w uprawie roślin wciąż są powielane. Które powszechnie przekazywane informacje są prawdziwe i przydatne w nawożeniu upraw? Przed którymi warto się przestrzegać, gdyż mogą być powodem szkodliwych decyzji w prowadzeniu roli?

Czytaj więcej...

Nawożenie pod kukurydzę

Kukurydza stosunkowo słabo reaguje na miejsce w zmianowaniu. Jeżeli nie uprawia się kukurydzy bezpośrednio na oborniku, wówczas najlepszym przedplonem są okopowe na oborniku. Bardzo dobrym przedplonem są rośliny strączkowe i motylkowe drobnonasienne, następnie mieszanki strączkowo-zbożowe. Uprawiana po zbożach, stanowi bardzo korzystny „przerywnik” w monokulturze roślin zbożowych. Kukurydza w uprawie na ziarno, może być przez wiele lat uprawiana po sobie, w monokulturze. W żadnym przypadku nie jest zalecana uprawa kukurydzy na kiszonkę, jako poplonu po życie na spasanie, lecz wyłącznie w plonie głównym. Tylko taka uprawa gwarantuje uzyskanie paszy o odpowiedniej wartości.  

Czytaj więcej...

Jakie rozwiązanie do skutecznej ochrony kukurydzy?

CIECH Sarzyna,  polski producent środków ochrony roślin, wychodzi naprzeciw potrzeb i oczekiwań rolników szukających gotowego rozwiązania do skutecznej ochrony kukurydzy. TEZOSAR® EXTRA BOX to kompozycja trzech herbicydów: TEZOSAR® 500 SC, NIKOSAR® 060 OD i JUZAN 100 SC. Charakteryzuje go szerokie spektrum zwalczanych chwastów oraz połączenie bardzo dobrego działania odglebowego z nalistnym. Aplikacja nalistna TEZOSAR® EXTRA BOX jest możliwa nawet w fazie 15-16 BBCH!

Czytaj więcej...

Platforma Sygnalizacji Agrofagów - Wsparcie dla doradców i rolników

Brak zimy spowodował, że większość szkodników upraw była aktywna już na przedwiośniu. Skutkowało to wieloma problemami, którym musieli stawić czoła rolnicy. Na uprawach widać już jednak pełne wiosenne przebudzenie, co niestety wiąże się również ze znacznym wzrostem zagrożenia ze strony chorób i szkodników. Skąd wiadomo, że takie zagrożenie występuje? I czy już trzeba stosować zabiegi ochronne?

Czytaj więcej...

Kukurydza wolna od chwastów

Początek wiosny to czas wyboru strategii i technologii uprawy kukurydzy oraz przygotowania stanowiska. W tym roku problematyczny będzie wybór terminu siewu. Z uwagi na wyższą niż zazwyczaj temperaturę wielu plantatorów rozważa przyśpieszenie tej czynności. Wegetacja ruszyła, wkrótce zakwitną rośliny wskaźnikowe, takie jak śliwa czy tarnina. Te symptomy trzeba jednak zignorować i brać pod uwagę tylko i wyłącznie temperaturę gleby. Dla odmian typu flint minimalna wynosi 8℃, a dla typu dent 10-12℃.

Czytaj więcej...

Metodus, czyli metoda na chwasty w kukurydzy

U progu sezonu wiosennego plantatorzy kukurydzy planują strategię ochrony swoich upraw i szukają skutecznych rozwiązań, które pozwolą zadbać o ich kondycję. Wśród wyzwań, z jakimi będą musieli sobie poradzić, jest kwestia bezpiecznego odchwaszczania kukurydzy w warunkach stresów abiotycznych, których zapewne wiosną nie zabraknie. Ale zagrożeń jest więcej, dlatego warto poznać rekomendowane systemy zabiegów herbicydowych i nowe możliwości ochrony. Jedną z nich jest unikalny trójskładnikowy herbicyd Metodus 650 WG od INNVIGO.

Czytaj więcej...
Subskrybuj to źródło RSS

Maszyny rolnicze

 • Ciągniki
 • Opryskiwacze
 • Siewniki
 • Zielonkowe
 • Kombajny
 • Pozostałe

Chemia rolnicza

 • Środki ochrony
 • Nawożenie

Porady eksperta

 • Uprawa

Uprawa Kukurydzy

 • Pobierz magazyn

Uprawy

 • Kukurydza
 • Rzepak
 • Zboża
 • Pozostałe