Logo
Wydrukuj tę stronę

Zgoda na stosowanie owadobójczej zaprawy nasiennej Lumiposa

Lumiposa® zapewni polskim rolnikom nowoczesne i niepowtarzalne narzędzie do skutecznej ochrony upraw rzepaku.

 

26 czerwca 2017 w Genewie firma DuPont Polska otrzymała zgodę na dopuszczenie do użytku owadobójczej zaprawy nasiennej Lumiposa®, zawierającej cyjantraniliprol jako składnik aktywny. Preparat przeznaczony jest do stosowania w szczególności do ozimych odmian rzepaku. 

Owadobójcza zaprawa nasienna Lumiposa® zapewni polskim rolnikom nowe i wyjątkowe narzędzie do efektywnej uprawy rzepaku. Jest to najnowocześniejszy i najbardziej kompleksowy środek insektycydowy przeznaczony do upraw rzepaku ozimego. Lumiposa® zapewnia wyraźną poprawę plonów, ogranicza szkody spowodowane insektami już w najwcześniejszym okresie, tym samym poprawiając efektywność wzrostu i chroniąc potencjał roślin. 

Badania nad zaprawą Lumiposa® przeprowadzane w Europie w latach 2009-2015 pokazują skuteczne działanie na kluczowych szkodnikach. W badaniach przeprowadzonych z udziałem pchełki rzepakowej sadzonki rzepaku były wyraźnie silniejsze od roślin zasadzonych na polach bez stosowania środków owadobójczych. 

Główne cechy zaprawy Lumiposa®: 
Chroni przed szkodnikami już w najwcześniejszym stadium wzrostu rośliny.
Zwalcza najważniejsze szkodniki, w tym również śmietkę kapuścianą.
Wzmacnia ozime odmiany rzepaku i poprawia ich wzrost.
Chroni potencjał plonów rzepaku ozimego. 
Bezpieczne i wygodne narzędzie do zwalczania szkodników. 

„Polska jest pierwszym krajem Unii Europejskiej, w którym prezentujemy zaprawę Lumiposa®. W innych państwach zostanie ona wprowadzona w 2018 roku” – mówi Igor Teslenko, Dyrektor ds. Ochrony Upraw firmy DuPont. „Zainteresowanie zaprawą Lumiposa® w branży i wśród hodowców jest znaczące, ponieważ produkt ten zapewnia kompleksową ochronę uprawy. Zaprawa Lumiposa® chroni sadzonki już w najwcześniejszych stadiach, kiedy rośliny są najbardziej narażone na działanie szkodników. Zaprawa zapewni roślinom lepszy wzrost, a rolnikom lepszą wydajność i rentowność upraw” – dodaje Teslenko. 

Obecnie polscy hodowcy cierpią na brak jakichkolwiek zapraw owadobójczych pozwalających na ochronę upraw rzepaku. Zwłaszcza w regionach o wysokim poziomie występowania szkodników istnieje wysokie ryzyko wystąpienia strat w plonach, a nawet całkowitego zniszczenia upraw. Dzięki zaprawie Lumiposa®, DuPont Seed Treatments pomoże plantatorom w zabezpieczeniu upraw, w celu osiągnięcia urodzajnych plonów. 

„Lumiposa® jest częścią innowacyjnej linii technologicznej DuPont Seed Treatment,” mówi Mick Messman, Globalny Dyrektor DuPont Seed Treatment Enterprise. „Jesteśmy zobowiązani do odkrywania, rozwijania i upowszechniania wiodących produktów, które pozwolą poprawić wydajność plantatorów.”

Wszystkie prawa zastrzeżone. Wydawnictwo Agencja Rolna Roman Barszcz.