Menu

Rosyjski gigant podbije Europę?

RostSelMash to skrót pochodzący od nazwy Rostowska Fabryka Maszyn Rolniczych i - jak nazwa wskazuje – firma siedzibę ma w Rostowie nad Donem, ponadmilionowym mieście w południowej Rosji. Zakład produkuje przede wszystkim kombajny i ciągniki powyżej 200 KM, a marka ta zdominowała rynek rosyjski i krajów ościennych. Charakterystyczne jest biało-czerwone malowanie kombajnów, które traktowane jest jako dobrą wróżbę dla polskiego rynku.

Fabryka w Rostowie jest największą na świecie, zlokalizowana na ponad 140ha zatrudnia 8,5 tys. pracowników, a produkuje 6,5 tys. kombajnów rocznie. Możliwości przerobowe pozwoliłyby natomiast zwiększyć ich liczbę do 10 tys. sztuk rocznie.

Buduje się tam cały typoszereg kombajnów od najmniejszej i najnowszej Novy poprzez większe - Vector, Acros, RSM 161 aż po największy model Torum. Z tej części produkcji RostSelMash znany jest najlepiej, ale to nie wszystko. W fabryce powstają również sieczkarnie polowe, kosiarki pokosowe oraz spora gama maszyn do zbioru oraz uprawy gleby. Produkowane są tam również najmniejsze z ciągników przejętej kanadyjskiej marki Versatile, czyli model 2375.

Byliśmy tam! Specjalnie dla was pokazujemy zdjęcia, jak wygląda produkcja!

ZOBACZ FOTOGALERIĘ

Na szczególną uwagę zasługują modele: najmniejszy i największy. Najmniejszym jest Nova, o hederze 4, 5 lub 6 metrowym, pojemności zbiornika 4500 l i 160-konnym silniku Cumminsa. Bęben młócący ma średnicę 600 mm i długość 1.18 m, zaś kąt opasania wynosi 154 stopnie, a powierzchnia omłotu i separacji - niecały metr kwadratowy. Model ten to nowość - produkowany jest dopiero od ubiegłego roku, a dzięki swoim parametrom, przede wszystkim wielkości, dedykowany jest do mniejszych gospodarstw.

Największym jest Torum z 520-konnym silnikiem marki Cummins, posiadający zbiornik 12 tys. litrów oraz 6, 7 lub 9 metrowy heder. Do wyboru są hedery do kukurydzy, słonecznika oraz podbieracz pokosu. Omłot następuje w rotorze o średnicy 762mm i długości 3.2m, kąt opasania to 360 stopni, a powierzchnia omłotu i separacji – 5.4 m2. Napęd jest w całości hydromechaniczny. Jest to rozwiązanie dla dużych gospodarstw i firm usługowych, a z pozostałych, pośrednich modeli każdy rolnik łatwo wybierze rozwiązanie skrojone na swoją miarę.

Maszyny RostSelMasha nie ustępują zachodniej konkurencji pod względem nowoczesności i jakości. Wspomnieć warto, że maszyny produkowane są w dwóch wersjach silnikowych: na rynek europejski z silnikami spełniającymi wszystkie normy emisji spalin, oraz w wersji rosyjskiej. Sprzęt z Rostowa charakteryzuje się bardzo dużą solidnością wykonania i odpornością na niesprzyjające warunki polowe. Co szczególnie interesujące, obsługa kombajnów tej marki jest bardziej intuicyjna niż wielu zachodnich konkurentów.

Czy rolnicy w Polsce zaczną masowo kupować RostSelMasha? Czy producent, który jeszcze rok temu był na marginesie polskiego rynku, stanie się czołową marką wśród nowych kombajnów kupowanych w naszym kraju? Względy techniczne i finansowe za tym przemawiają, choć w przypadku firmy zza wschodniej granicy może im na drodze stanąć polityka. Zachodnim rządom niekoniecznie będzie odpowiadało, że ich produkty zastąpi porównywalny jakościowo, a znacznie tańszy produkt rosyjski. Dlatego lepiej się pośpieszyć z zakupem, bo – jak to zazwyczaj w życiu bywa – kto pierwszy, ten lepszy.

powrót na górę

Maszyny rolnicze

 • Ciągniki
 • Opryskiwacze
 • Siewniki
 • Zielonkowe
 • Kombajny
 • Pozostałe

Chemia rolnicza

 • Środki ochrony
 • Nawożenie

Porady eksperta

 • Uprawa

Uprawa Kukurydzy

 • Pobierz magazyn

Uprawy

 • Kukurydza
 • Rzepak
 • Zboża
 • Pozostałe