Menu

Oszczędność i precyzja podczas siewu kukurydzy lub buraków cukrowych

W jaki sposób wykorzystać technologię ISOBUS, aby siew był bardziej wydajny i zoptymalizowany? Jak użycie elektrycznego, a nie mechanicznego napędu tarcz w siewnikach, może przełożyć się na oszczędzanie materiału? Czas poznać najważniejsze funkcjonalności i zalety tego typu rozwiązań.

Przełom kwietnia i maja to początek zasiewów kukurydzy, gleba jest nagrzana na głębokości siewu do przynajmniej 10oC, co umożliwia rozpoczęcie siewu. Technologii, które pozwalają na uprawianie kukurydzy jest wiele, ale mają jeden istotny wspólny czynnik, który sprowadza się do użycia siewników punktowych. Większość producentów takich siewników oferuje elektryczny napęd tarcz wysiewających oraz możliwość zmiennego dawkowania nawozu. Wszystko to w technologii ISOBUS. Czy w takim razie potrzebny jest kolejny terminal do obsługi takiego nowoczesnego siewnika w kabinie?

Odpowiedź brzmi: nie, a z pomocą przychodzi technologia ISOBUS. – To 10” dotykowy terminal, który jednocześnie może obsługiwać kilka funkcji w tym funkcjonalności ISOBUStłumaczy Krzysztof Gomolla z CLAAS Polska.

Podstawową funkcją terminala S10 jest sterowanie jazdą automatyczną z dokładnością od 15-30cm (sygnał korekcyjny EGNOS i SATCOR) do 2-3cm (sygnał korekcyjny RTK i RTK NET), czyli dokładność, która przy siewie siewnikami sekcyjnymi jest niezbędna. - Wykorzystując tak dokładny sygnał, nie musimy się przejmować, że siejąc np. siewnikiem 6 rzędowym nie będziemy w stanie zebrać plonu bez strat przystawką do kukurydzy 8 rzędową, ponieważ odległości między poszczególnymi przejazdami siewnika są równedodaje Gomolla.

Terminal S10 posiada certyfikacje stowarzyszenia AEF, które skupia producentów maszyn i urządzeń, wykorzystujących wspominaną technologię. Kupując GPS PILOT S10, mamy pewność, że nasz siewnik będzie prawidłowo obsłużony przez terminal. Wśród funkcjonalności ISOBUS, w które może być wyposażony terminal S10, jest kilka. Poznajmy je bliżej.

Pierwszy z nich to ISOBUS UT, który jest podstawową obsługą maszyn ISOBUS i polega na wczytaniu do pamięci terminala danych obsługowych siewnika z kompletem przycisków do jego obsługi i siewu.

Druga funkcjonalność to ISOBUS TC S.C - Section Control, czyli automatyczne zamykanie sekcji siewnika. - Dzięki zastosowaniu elektrycznego, a nie mechanicznego napędu tarcz w siewnikach, można na pojedynczych sekcjach wyłączyć siew bez potrzeby podnoszenia całego siewnika. Dzięki temu nie przesiewamy już wcześniej zasianych miejsc na polu, a więc oszczędzamy materiał siewnyzauważa Krzysztof Gomolla. Co bardzo ważne terminal sam odczytuje dane geometryczne siewnika i nie ma potrzeby ręcznego wprowadzania parametrów takich jak ilość czy szerokość sekcji. Jedyne co należy ustawić to ustawienia dotyczące momentu ich wyłączenia.

ISOBUS TC BAS to zarządzanie zleceniami w formacie ISO XML, czyli automatyczny zapis sumarycznych danych o wykonanej pracy. Zlecenia te z pomocą pamięci USB, mogą zostać odczytane w dowolnym programie do zarzadzania polami np. w Agrocom Map.

Następnie warto wspomnieć o ISOBUS TC GEO. Mamy tutaj możliwość odczytu map aplikacyjnych oraz zapis danych procesowych siewnika. Wykorzystując tę opcję, możemy zmiennie dawkować ilość nawozu w podsiewaczu nawozu w siewniku do kukurydzy oraz zmieniać automatycznie ilość wysiewanych nasion kukurydzy w poszczególnych strefach pola. Mapa aplikacyjna może zostać przygotowana na podstawie np. zdjęć satelitarnych lub skanowania elektromagnetycznego gleb. Dzięki temu optymalizujemy siew kukurydzy dostosowując go do potencjału plonotwórczego konkretnego pola.

Z kolei ISOBUS Aux polega na obsłudze joysticka ISOBUS przez terminal. W terminalu S10 można przypisać klawisze funkcyjne joysticka Cmotion, co ułatwia obsługę maszyny ISOBUS.

Claas, red.AS

powrót na górę

Maszyny rolnicze

 • Ciągniki
 • Opryskiwacze
 • Siewniki
 • Zielonkowe
 • Kombajny
 • Pozostałe

Chemia rolnicza

 • Środki ochrony
 • Nawożenie

Porady eksperta

 • Uprawa

Uprawa Kukurydzy

 • Pobierz magazyn

Uprawy

 • Kukurydza
 • Rzepak
 • Zboża
 • Pozostałe