Menu

Odpowiedni dobór maszyny kluczem do wydajnej i niezawodnej pracy

W jaki sposób dobierać maszyny do zbioru zielonki, aby umiejętnie ze sobą współpracowały? Czy kosiarki, przetrząsacze, zgrabiarki, przyczepy, prasy i ładowarki od jednego producenta to przepis na sukces? Sprawdzamy to na przykładzie gospodarstwa ze wsi Rogowo Folwark.

Proces zakupu maszyn do gospodarstwa to bardzo ważny aspekt, który zdecydować może o uzyskaniu wysokiej wydajności pracy na polu i przyczynić się do sukcesu jego właścicieli.

- Podczas zakupu duży nacisk kładę na to, aby podczas pracy wszystko ze sobą współgrało. Przykładem są tutaj maszyny do zbioru zielonki. Dobór nieodpowiedniej kosiarki, przetrząsarki czy zgrabiarki, może stanowić duży problem i znacznie utrudnić pracę. Widzę, to m.in. po swoich sąsiadach, którzy poprzez zły zakup, muszą wykonywać swoje obowiązki znacznie dłużejmówi Tadeusz Głębocki, właściciel gospodarstwa ze wsi Rogowo Folwark w województwie mazowieckim.

Kosiarka

Teren, na jakim pracuje kosiarka to 160 ha rocznie. Poza standardową procedurą, czyli wymianą nożyków oraz wymianą oleju w belce, sprzęt jest niezawodny. Przy koszeniu zwracam uwagę na wydajność - bardzo ważną przy równym polu. Dwie kosiarki są w stanie ciąć 5 ha na godzinę. Jeśli chodzi o wymianę noży, to wystarczy zrobić to dwa razy na sezon mówi właściciel gospodarstwa.

Przetrząsacz

Następna część parku maszyn w gospodarstwie z gminny Stary Lubotyń to przetrząsacz CLAAS VOLTO z 9-metrowym zasięgiem. Dzięki stabilizatorom na koźle zaczepowym maszyny przetrząsanie na uwrociach i przy dużych prędkościach odbywa się płynnie bez obawy uszkodzenia maszyny. Co więcej, w trakcie transportu cały ciężar maszyny przenoszony jest na dolne ramiona ciągnika, dzięki temu stabilizuje ją i zapewnia bezpieczną jazdę po drogach.  Za pracującą maszyną w polu pozostaje równomiernie przerzucony materiał, co pozytywnie wpływa na proces więdnięcia i przesuszania materiału. Stabilne ramiona rozrzucające z koncepcją MAX SPREAD znacznie zwiększają wydajność oraz ograniczają zanieczyszczenie paszy.

Zgrabiarka

Przyczepa

Zanim dotrzemy do prasy oraz kombajnu, to warto jeszcze wspomnieć o przyczepie CLAAS CARGOS 8500. W przypadku przyczepy duża powierzchnia styku opon zmniejsza uszkodzenia darni, szczególnie na wilgotnych i mniej stabilnych glebach, co przekłada się na płynność zbioru, wysoką wydajność i jakość paszy. - Wielozadaniowa przyczepa CARGOS znacznie usprawniła proces zbioru w naszym gospodarstwiezaznacza rolnik. Dzięki dużej pojemności przyczepy (39 m3 z walcami dozującymi) przy jednym wyjeździe na łąkę możemy zmieścić kiszonkę z ponad 1,5 ha.

Prasa

Ostatnimi elementami układanki są prasa zmiennokomorowa CLAAS VARIANT i kombajn CLAAS TUCANO 320. – Zakup tego sprzętu to ciekawa historia, ponieważ stało się to w jeden dzień i już praktycznie po żniwach. Mieliśmy 20 hektarów zboża do skoszenia przy kiepskich warunkach pogodowych. Zdecydowałem, że jadę kupić z myślą również o przyszłości, bo dzisiaj mamy już 60 ha do koszenia. Maszyna sprawnie i efektywnie omłaca materiał, bardzo dobrze go czyści, a siekanie słomy jest na najwyższym poziomie. Jest do dla mnie bardzo istotne z uwagi na łatwiejszą uprawę gruntów pod jesienne zasiewypodsumowuje rolnik.

CLaas, red.AS

powrót na górę

Maszyny rolnicze

 • Ciągniki
 • Opryskiwacze
 • Siewniki
 • Zielonkowe
 • Kombajny
 • Pozostałe

Chemia rolnicza

 • Środki ochrony
 • Nawożenie

Porady eksperta

 • Uprawa

Uprawa Kukurydzy

 • Pobierz magazyn

Uprawy

 • Kukurydza
 • Rzepak
 • Zboża
 • Pozostałe