Logo
Wydrukuj tę stronę

Da się ustawić pług bez instrukcji obsługi?

Da się ustawić pług bez instrukcji obsługi?

Zakup nowej maszyny do gospodarstwa to duża inwestycja. Ale nawet najlepszy sprzęt nie wykorzysta swoich możliwości w pełni, jeśli nie zostanie prawidłowo ustawiony przez operatora. I, choć każdy wie, że maszyny powinniśmy używać według instrukcji obsługi, uwzględnienie gwarancji producenta to jedno, ale poprawne użytkowanie to drugie. A co, jeśli ciągnik sam podpowie nam, jak należy skonfigurować podpiętą do niego maszynę? Taką funkcję oferują właśnie ciągniki wyposażone w inteligentny system CEMOS. Dzięki niemu traktor wskaże m.in., jak ustawić pług, aby praca w polu była jeszcze prostsza i wydajniejsza przy niższym zużyciu paliwa.

 

System CEMOS dla ciągników to jedyny system na rynku, który jest w stanie całkowicie zoptymalizować zarówno wydajność pracy, jak i zużycie paliwa, a także podpowiedzieć, jak poprawnie wyregulować ciśnienie w oponach i dostosować balast według zastosowania ciągnika z narzędziem towarzyszącym. Ale nie tylko! To także system, który pokazuje operatorowi, w jaki sposób ustawić ciągnik, aby jak najlepiej wykorzystać go podczas pracy. Jednocześnie uczy się na podstawie wykonywanego zadania i w razie potrzeby koryguje ustawienia. Stale podpowiada rozwiązania, dzięki czemu rolnik jest w stanie skonfigurować obsługę pługa nawet bez konieczności otwierania instrukcji obsługi. System CEMOS, w porozumieniu z operatorem, optymalizuje interakcję pomiędzy ciągnikiem a dołączanym do niego narzędziem, co pozwala uzyskać najlepsze rezultaty.

Jak samodzielnie skonfigurować maszynę?

Krok 1: W tym kroku użytkownik wskazuje typ orki (przedsiewna czy przedzimowa) i typ pracy (standardowa czy po caliźnie). Ma również możliwość wyboru opcji pracy z wałem.

Krok 2: Następnie dokonuje kontroli wstępnej: określa rozstaw kół ciągnika, mierzy oraz reguluje wysokość dolnych cięgieł, upewnia się, że są one w pozycji pływającej, wykonuje pierwszy przejazd kontrolny, wyznacza linię uciągu, kontroluje pozycję górnego łącznika.

Krok 3: W tym kroku użytkownik określa głębokość roboczą – wprowadza żądaną wartość i odpowiednio ustawia pług – reguluje szerokość orki, poziomuje i pionuje pług oraz wprowadza dane pługa do systemu.

Krok 4: Następnie dokonuje pomiaru szerokości pierwszej skiby oraz korekty punktu uciągu.

Krok 5: Na koniec ustawia przedpłużki i przystępuje do pracy.

Claas, oprac.red.AS

Wszystkie prawa zastrzeżone. Wydawnictwo Agencja Rolna Roman Barszcz.