Menu
alicja

alicja

Cechy idealnej odmiany kukurydzy kiszonkowej

Aktualnie kukurydza znajduje się w fazie wydłużania pędu – jeszcze przed wiechowaniem. Można było już poczynić pierwsze obserwacje polowe dotyczące wigoru początkowego, wyrównania wschodów czy odporności na stres związany z chłodami wiosennymi. W trakcie trwania wegetacji poszczególne odmiany będą eksponować swoje cechy. Jakie są te najbardziej pożądane w przypadku odmian o kiszonkowym kierunku użytkowania?

Kukurydza zyskuje dzięki biostymulacji

Prawidłowy rozwój kukurydzy i brak konkurencji ze strony chwastów to istotne czynniki, które mają wpływ na przyszłe plonowanie. Plantatorzy mogą wspomóc kondycję swoich upraw, stosując produkt o działaniu biostymulującym. Zwiększy on efektywność aplikowanego herbicydu, zniweluje negatywne oddziaływanie takiego zabiegu na rośliny uprawne oraz złagodzi stresy wywołane warunkami pogodowymi, a także przyczyni się do zwiększenia ilości i poprawienia jakości plonu.

Kukurydza to roślina uprawna, która zyskuje w Polsce coraz większą popularność – dowodzi tego zwiększający się areał zasiewów, który wynosi obecnie ok. 2 mln ha. Rolnicy coraz częściej decydują się na wprowadzenie jej do swoich gospodarstw, a ze względu na sytuację geopolityczną i rynkową opłacalność tej uprawy znacząco wzrasta. Aby zapewnić kukurydzy od samego początku optymalne warunki wzrostu, a następnie uzyskać jak najwyższe plony, warto skupić się na dokładnym odchwaszczeniu i wspomaganiu rozwoju roślin.

Ten sezon jest trudny dla kukurydzy

Wiosną warunki do rozwoju kukurydzy były niesprzyjające. Ze względu na brak opadów deszczu i niedostateczną ilość wody w glebie po siewach na wielu plantacjach widoczne były problemy z kiełkowaniem, a wschody roślin nie były równomierne. Dodatkowo pogoda utrudniała zastosowanie i działanie doglebowych zabiegów herbicydowych, a na tych polach, gdzie udało się je wykonać, problemem okazały się później chwasty wschodzące po opadach deszczu, które wystąpiły pod koniec maja. W tej niełatwej sytuacji dużo korzystniejszym rozwiązaniem są zabiegi dolistne, które jednak wiążą się z ryzykiem wystąpienia objawów fitotoksyczności, takich jak zahamowanie wzrostu kukurydzy i wystąpienie przebarwień na liściach. Przyczyną tego zjawiska jest fakt, że po aplikacji herbicydu nie tylko chwasty, ale również rośliny uprawne pobierają pewne ilości substancji aktywnej, która okresowo może negatywnie wpływać na ich rozwój.

Wspomaganie kukurydzy i szybsze zwalczanie chwastów

Łukasz Gaczyński z Gościeszowic w woj. lubuskim w 60-hektarowym gospodarstwie uprawia w systemie orkowym, często w monokulturze, 30 ha kukurydzy przeznaczonej na ziarno. Również w jego regionie warunki pogodowe podczas siewów były trudne i panowała susza, jednak rośliny wzeszły dosyć szybko. Kolejnym utrudnieniem okazały się chłody utrzymujące się w drugiej połowie maja, kiedy powinien być wykonany nalistny zabieg odchwaszczający. Niskie temperatury oddziałują negatywnie na kondycję kukurydzy po aplikacji herbicydu, ponieważ wywołują u roślin stres i spowalniają ich regenerację. – Na naszych polach występują bardzo uciążliwe chwasty, trudne do zwalczenia niskimi dawkami herbicydów. W tym roku stosowałem wyższe dawki środka chwastobójczego, co może powodować uszkodzenia kukurydzy. Zdecydowałem się na użycie biostymulatora MEGAFOL w połączeniu z herbicydem, żeby osłabić stres, który źle wpływa na kukurydzę – mówi rolnik. – Stosowałem go już kiedyś w uprawie buraków cukrowych i dobrze się sprawdził.

Zabieg łączący zwalczanie chwastów z biostymulacją został wykonany, gdy kukurydza była w fazie 4-5 liści. Piątego dnia po aplikacji rośliny uprawne wyglądały bardzo korzystnie, a na liściach nie zaobserwowano objawów fitotoksyczności ani żadnych uszkodzeń spowodowanych opryskiem herbicydowym.

MEGAFOL to naturalny biostymulator, który spełnia trzy istotne zadania – wyjaśnia Piotr Cirocki z firmy Amagro. – Ma funkcję nośnikową, czyli poprawia wchłanianie substancji przez liście roślin i pozwala stosować niższe dawki preparatów użytych do oprysku dolistnego, zwiększając skuteczność np. zabiegów herbicydowych. Pomaga również przezwyciężyć roślinom stres spowodowany użyciem herbicydu lub warunkami atmosferycznymi, takimi jak gradobicie, ochłodzenia czy długotrwałe opady deszczu, i przyczynia się do szybszej regeneracji. Natomiast w optymalnych warunkach, gdy nie występuje silniejsza presja ze strony chorób, a przebieg pogody nie zakłóca procesu wegetacyjnego, zastosowanie MEGAFOL-u pozwala uzyskać większe plony.

Badania potwierdzają skuteczność MEGAFOL-u

Niektórzy plantatorzy mają obawy, że jednoczesne użycie preparatu o działaniu biostymulującym razem z herbicydem może pobudzić do wzrostu nie tylko kukurydzę, ale również chwasty, co przełoży się na niższą skuteczność zabiegu chwastobójczego. A jak jest w rzeczywistości? – Dzięki synergii składników, m.in. aminokwasów i betain, MEGAFOL pomaga roślinom uprawnym w szybszej neutralizacji i pozbyciu się substancji aktywnej. Na liściach nie występuje efekt fitotoksyczności i nie dochodzi do zahamowania wzrostu kukurydzy. Jednocześnie produkt poprawia wchłanianie substancji aktywnej z herbicydu przez chwasty, co przyspiesza ich zamieranie – tłumaczy Martin Kałuża z Amagro. – Potwierdzają to doświadczenia własne, wykonane przez producenta oraz badania przeprowadzone w Instytucie Hodowli i Aklimatyzacji Roślin Uprawnych w Radzikowie.

Dr Roman Warzecha z Instytutu Hodowli i Aklimatyzacji Roślin Uprawnych od kilku lat analizuje efekty stosowania MEGAFOL-u razem z herbicydami w uprawie kukurydzy. Wykazał on, że MEGAFOL nie obniża skuteczności herbicydów i nie wpływa negatywnie na ich mieszalność. Ponadto z wieloletnich obserwacji wynika, że po zastosowaniu tego biostymulatora w dawce 1 l/ha plonowanie kukurydzy jest wyższe średnio o 10%. Jak wynika z badań firmy Valagro, MEGAFOL jest pobierany również przez korzenie. Dzięki temu rośliny, które np. z powodu suszy miały opóźnione, nierówne kiełkowanie i wschody – jak działo się to w obecnym sezonie – mogą przyspieszyć wzrost i zrównać się fazą rozwojową z resztą plantacji.

RedM

Dni Pola Procam Polska 2022

W ramach Instytutu Praktycznej Agronomii PROCAM oraz właścicieli gospodarstw, w których prowadzone są poletka demonstracyjne zapraszamy wszystkich zainteresowanych na Dni Pola PROCAM 2022.

Ogólnopolski cykl Dni Pola PROCAM ma na celu wprowadzenie wszystkich zainteresowanych klientów
i partnerów naszej firmy w nowy sezon z zakresu agrotechniki, nasiennictwa i ochrony roślin.

Tematem przewodnim będzie sytuacja fitosanitarna na polach w 2022 roku. Dobór odmian w uprawie roślin jest kluczowym elementem budowania wysokiego plonu. Dlatego zapraszamy do odwiedzenia kolekcji wysianych odmian rzepaku ozimego i pszenicy ozimej w technologii PROCAM.

Doradcy PROCAM zaprezentują sprawdzone i nowe rozwiązania z zakresu ochrony herbicydowej rzepaku i zbóż. Przedstawione zostaną również sprawdzone w praktyce technologie nawożenia roślin, a także ochrony fungicydowej. Na spotkaniu będzie również możliwość przebadania twardości wody.

W trakcie tych spotkań będą także prezentowane najnowsze rozwiązania w temacie maszyn rolniczych, które są niezbędne w każdym gospodarstwie.

Zapraszamy do zapoznania się z terminami naszych Dni Pola 2022 a także do aktywnego udziału w spotkaniach, więcej informacji znajdą Państwo na www.procam.pl.

03.06.2022 (piątek) Jankowice Wielkie, powiat Brzeskim, województwie Opolskim

10.06.2022 (piątek) Karolewo , powiat Obornicki, województwo Wielkopolskie.

10.06.2022 (piątek) Wyszyna, powiat Myśliborski, województwo Zachodniopomorskie.

14.06.2022 (wtorek) Stanowo, powiat Sztumski, województwo Pomorskie.

17.06.2022 (piątek) Łężyce k. Opatowa, powiat Opatowski, województwo Świętokrzyskie.

21.06.2022 (wtorek) Szepietowo, powiat Wysokomazowiecki, województwo Podlaskie.

Subskrybuj to źródło RSS
Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /uprawypolowe/templates/gk_gamenews/html/com_k2/templates/default/user.php on line 122

Maszyny rolnicze

 • Ciągniki
 • Opryskiwacze
 • Siewniki
 • Zielonkowe
 • Kombajny
 • Pozostałe

Chemia rolnicza

 • Środki ochrony
 • Nawożenie

Porady eksperta

 • Uprawa

Uprawa Kukurydzy

 • Pobierz magazyn

Uprawy

 • Kukurydza
 • Rzepak
 • Zboża
 • Pozostałe