Menu

Susza to stres. Dla rolnictwa i dla roślin

O tym, w jaki sposób susza oddziałuje na rolnictwo, czy w czasie suszy wzrasta ryzyko wystąpienia agrofagów oraz czy stosowanie środków ochrony roślin jest równie skuteczne, jak podczas normalnego poziomu nawodnienia gleby – opowiada dr hab. inż. Paweł K. Bereś, prof. IOR – PIB, kierownik Terenowej Stacji Doświadczalnej Instytutu Ochrony Roślin – PIB w Rzeszowie.

Czytaj więcej...

Prawie połowa gruntów w kraju stale zagrożona suszą

Chociaż ostatnie tygodnie przyniosły w niektórych regionach kraju większe opady deszczu i sytuacja wodna się poprawiła, zagrożenie suszą hydrologiczną wciąż istnieje. – Do suszy rolnicy muszą się przyzwyczaić, choć trudno mówić o tym, że można się do tego przygotować – mówi Wiktor Szmulewicz, prezes Krajowej Rady Izb Rolniczych. Jak podkreśla, konieczne są długofalowe inwestycje, działania zwiększające retencję i właściwa agrotechnika. Przede wszystkim Polska potrzebuje jednak długofalowego programu gospodarki wodą. Nad takim dokumentem pracuje już PGW Wody Polskie, a podobne dokumenty planistyczne tej rangi przyjęły już m.in. Wielka Brytania, Francja, Hiszpania i Ukraina.

Czytaj więcej...

Sposób na kukurydzę: zmniejszyć stres, zwiększyć plon

Rolnicy w Polsce coraz częściej decydują się na uprawę kukurydzy, szczególnie przeznaczonej na ziarno. W ostatnich latach borykają się jednak z problemem stresu wywoływanego przez suszę, a spotęgowanego negatywnym wpływem herbicydów na młode rośliny. Dlatego trwają poszukiwania metod zabezpieczenia ich przed oddziaływaniem czynników pogodowych i stresem herbicydowym. Celem jest również zwiększenie plonowania, co pozwoliłoby poprawić opłacalność upraw. Z kilkuletniego cyklu badań wynika, że aby to osiągnąć, warto sięgnąć po skuteczne rozwiązanie, jakim jest biostymulacja.

Czytaj więcej...

Nawozy mineralne do stosowania w uprawie kukurydzy

Nawozy fosforowe i potasowe: Fosfor i potas najczęściej jest stosowany w formie superfosfatu zwyczajnego (15-19% P2O5), lub potrójnego (46% P2O5) i soli potasowej (60% K2O). Można stosować jesienią pod orką zimową. W nowoczesnej technologii uprawy kukurydzy, gdy potas jest stosowany jesienią, fosfor wysiewa się wiosną „pod korzeń” lub współrzędowo, wraz z siewem nasion. Stosuje się najczęściej Polidap (fosforan amonu) – 18% N (forma amonowa) + 46 % fosforu (P2O5) i 5% siarki (SO3).

Czytaj więcej...

Wczesnowiosenny siew kukurydzy

Początek wiosny jest zawsze okresem intensywnych prac polowych. Ze względu na wyjątkowo łagodną zimę, są one bardziej zaawansowane niż zwykle. Siewy zbóż jarych w większosci rejonów Polski są już zakończone, rozpoczynają się siewy buraków cukrowych, a zaraz po nich przyjdzie czas na kukurydzę. Wczesny początek sezonu wegetacyjnego, oprócz oczywistych korzyści, może również nieść ze sobą pewne zagrożenia.

Czytaj więcej...

Technologia uprawy kukurydzy w warunkach suszy

Ostatnie dwa lata charakteryzowały się rekordowo wysoką temperaturą powietrza oraz znacznym niedoborem opadów atmosferycznych. Susza mocno dała się we znaki rolnikom w wielu regionach Polski, za wyjątkiem wschodniej i południowo-wschodniej części kraju. Najbardziej w tych warunkach ucierpiały uprawy jare, a wśród nich kukurydza. Nie mamy właściwie wpływu na przebieg warunków pogodowych. Możemy jednak tak dostosować technologie uprawy, aby zminimalizować negatywne skutki stresu suszy.

Czytaj więcej...

O Nowym Zielonym Ładzie podczas FSM

W tym roku już po raz osiemnasty zgromadzimy się, aby podjąć właśnie taką dyskusję. Okazję do niej stworzy Międzynarodowe Forum Spółdzielczości Mleczarskiej – konferencja, której każda edycja skupia najważniejszych decydentów, urzędników i przedstawicieli branży mleczarskiej z całego świata, w tym przedstawicieli Komisji Europejskiej, Parlamentu Europejskiego czy licznych Ambasad. 18 edycja konferencji odbędzie się w dniach 16-18 września w Pałacu Branickich w Białymstoku.

Czytaj więcej...
Subskrybuj to źródło RSS

Maszyny rolnicze

 • Ciągniki
 • Opryskiwacze
 • Siewniki
 • Zielonkowe
 • Kombajny
 • Pozostałe

Chemia rolnicza

 • Środki ochrony
 • Nawożenie

Porady eksperta

 • Uprawa

Uprawa Kukurydzy

 • Pobierz magazyn

Uprawy

 • Kukurydza
 • Rzepak
 • Zboża
 • Pozostałe